Akçakoca Gezilecek Yerler – Akçakoca Gezi Rehberi

Akçakoca Gezilecek Yerler

Akçakoca Gezilecek Yerler – Akçakoca Gezi Rehberi

Akçakoca Gezilecek Yerler – Akçakoca Gezi Rehberi

Selamlar herkese bu yazımızda Akçakoca gezilecek yerler , Akçakoca gezi rehberi , Akçakoca gidilmesi gereken yerler gibi başlıklara değineceğiz hazırsanız başlayalım.

Akçakoca Gezi Rehberi

KÜÇÜK KARADENİZ AKÇAKOCA

Akçakoca Gezilecek Yerler

Küçük Karadeniz diyorum ben bu şirin ve gizli kalmış ilçeye.

İlk kez on yıl önce çekime gittiğimde “nasıl olur da ben buralara daha önce hiç gelmemişim” diye düşünürken bir de baktım ki aslında yerel halk bu doğal ve bakir ilçenin çok da bilinmesini istemiyor zaten.

Hani derler ya; ne kadar bakir, o kadar taze…

Aradan yıllar geçmesine rağmen ilçenin geliştiğini ama sabit tatilci ve ziyaretçilerinin hep aynı olduğunu, doğanın ve tarihin hiç zarar görmediğini fark ediyorum.

Öncelikli olarak halkı koruyor bu ilçeyi. Geleneklerine, göreneklerine sahip çıkarak, geçmişlerini hep ayakta tutarak gelecek nesillere bir miras niteliğinde saklıyorlar burayı.

Osmanlı Dönemi’nde Akçakoca Bey tarafından fethedilen ve Akçaşehir olarak anılan bölgeye Cumhuriyet Dönemi’nde Akçakoca Bey’in adı veriliyor ve ilçe 1934 yılında Akçakoca adını alıyor. Ne de güzel bir hediye geçmişimize, değil mi?

Akçakoca Gezilecek Yerler

Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Akçakoca’dan bahsederken “bir tarafı dağdır ama havası sağlamdır” der. En başında da dedim ya, küçük Karadeniz diye; Artvin’den, Ordu’dan, Rize’den uzun yıllar önce göçüp gelenler burada kuşaklarca yaşamış, nesillerini devam ettirmiş, köylerinin adını vermişler.

Öyle ki Türkiye’de üretilen fındığın hatırı sayılır bir kısmı da bu küçük ilçeden çıkar.

Diyeceğim o ki; iyi bakmak, iyi görmek lazım bu ilçeyi, her yanından bir nefes, bir tarih, bir güzellik fışkırıyor adeta…

Akçakoca Gezilecek Yerler

AKTAŞ ŞELALESİ İLK DURAK OLMALI

Doğa içerisinde yeşillikler arasında 15-20 dakikalık bir yürüyüşle havasına doyarsınız buraların öncelikle. Her defasında keyifle yürüyüş yaptığım şelale güzergahında öyle fotoğraflanacak alanlar var ki, yol boyunca “evet işte burayı da çekmeliyim” der, bolca mola verirsiniz.

Tamamen doğal örtünün ritmine uygun bu güzergâh bahar aylarında oldukça keyif verici. Şelalenin sesini yüzlerce metre uzaklıktan dahi duyarsınız, debisi öyle yüksek olur baharda. Şelaleye geldiğinizde ise hayranlık kat be kat artar.

Her gelişimde, çekim sonrası muhakkak dakikalarca oturur, anın tadını çıkarmayı da ihmal etmem

BİR BAŞKADIR SAHİL ŞERİDİ

Akçakoca Gezilecek Yerler

Hiç bu kadar güzel falezler görmemiştim daha önce diye düşündüm, ilk gördüğümde. Manzaranın büyüsüyle bir anda “acaba ben dünyanın neresindeyim” diye düşünüyor insan ve daha önce neden görmedim ki buraları diye hayıflanıyor kendi kendine.

Akçakoca, ılıman iklimi sayesinde Ege ve Akdeniz’in bunaltıcı yaz sıcağından kaçan tatilcilere yeşilin ve mavinin her tonunu bulabilecekleri iyi bir tatil imkânı sunuyor.

Sahil boyunca geniş ve doğal plajlar, kır kahveleri, kamping alanları bulunuyor. Kıyıda su derin olmadığından, özellikle çocuklu aileler tarafından da tercih ediliyor.

BALIKÇILIK BURANIN KADERİ

Akçakoca Gezilecek Yerler

Batı Karadeniz Bölgesi’nin en verimli sularına sahip bu şirin ilçede avlanma mevsimi açıldı mı herkes denizde alıyor soluğu. Profesyonel olarak olmasa da her evden neredeyse bir kişi balıkçılıkla uğraşıyor, uğraşmayanı varsa da emeklilikten sonra bir kayık alıp olta balıkçılığı ile geçimine bir katkıda bulunuyor.

FAKILLI MAĞARASINDA MİLYONLARCA YILIN OLUŞUMU

Milyonlarca yıl önce oluşan sarkıt ve dikitlerin sunduğu görsellik apayrı…

Havasının astım hastalarına iyi geldiği söylenen yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki mağara, son yıllarda yapılan çevre düzenlemeleri ve ciddi tanıtımlarla yakın illerden birçok ziyaretçinin akınına uğruyor.

SAVAŞIN ESERİ BİR KÖY VE CAMİİ

Osmanlı Rus savaşı zamanında Artvin’den gelen Hemşinlilerin yaşadığı bu köyde adeta yeşile doyduk. Doğal güzellikleri dışında, özellikle köy halkı tarafından 170 yıl önce ve tek bir çivi dahi kullanılmadan, el işçiliği ile yapılan camii gerçekten hayranlık uyandırıyor. Tamamen ahşap olan camii ve minaresi ilçeye gelenlerin muhakkak ziyaret edip namazını özellikle burada kılmayı tercih ettiği önemli yapılar arasında.

Kilometrelerce uzanan geniş kumsalları, büyüleyici falezleri, yeşile ve maviye doyuran doğal güzellikleri, tarihi, sıcacık insanları, özellikle Ankara ve İstanbul’a yakın konumu ile huzur ve sessizlik arayan tatilciler için gerçek bir cennet Akçakoca..

 

 

Derya Uğur Öner
Derya Uğur Öner
derya@mediacenter.com.tr
Yorum Yok

Yorum Gönder