Para Problem Değil!

para problem değil

Para Problem Değil!

Para Problem Değil!

Para aslında dışarıdan bakıldığında birçok insanın yaşamındaki en büyük sorunlardan biri gibi görünüyor. Gerçekte ise tam tersi. Para, bilinç dışına ittiğimiz en büyük korkularımızdan bizi koruyan sadece paravan bir sorundur. Bugün böyle bir sorun yaşıyorsanız bakmanız gereken yer geçmişinizdir. Geçmişte para ile olan ilişkiniz, anne ve babanızın para ile ilgili yaşadığı sorunlar önemlidir. Eğer beklediğiniz paralar bir türlü gelmiyorsa, terfi edemiyor ya da alacaklarınızı alamıyorsanız, hatta ne zaman paranız olsa ekstra bir sürü borç veya harcama çıkıyorsa gerçekte parayı reddediyorsunuz anlamına gelir. İlk sormanız gereken soru şudur; Param olduğunda ilk ne yapacağım?

Bu soruya verdiğiniz cevap ne ise bilinç dışına ittiğiniz sorunlar nedeniyle bunu istemiyorsunuz anlamına gelir. Para sorunuyla gelen kişilere bu soruyu sorduğumuzda genellikle derindeki korkularını bulmuş oluyoruz. Örneğin;

  • “Para olursa ilk ne yapacaksınız?”
  • “Nişanlı olan oğlumu evlendireceğim.”
  • “Peki, oğlunuz evlenirse olabilecek olan kötü bir şey var mı?”
  • “Bence mutsuz olur, çünkü o kız oğlumu mutlu edemez.”

Bu kısa konuşmada bile paranın paravan bir sorun olduğunu anlıyoruz. Oğlundan ayrılmak istemeyen anne, onun evlenmesine karşı. Ancak para olmazsa evlenemeyeceği düşüncesiyle bilinçsiz olarak parasızlığı seçiyor. Para olduğunda olabileceklerden korkuyor. Kişiler bunları bilinçli olarak planlayıp seçmezler. Bunun için yargılanmamalıdırlar.

Nedeni bulmak için kendinize soracağınız başka bir soru ise; Geçmişte para olduğunda neler oldu? Yine bilinçsiz olarak geçmişte olan kötü bir olayın tekrarından korkuyoruz. Eğer para olduğunda baba kumar oynadıysa, para için şiddet uygulandıysa ya da para olduğunda aile bireylerinden biri, özellikle baba evi terk ettiyse yeniden paranın hayatımızda özgürce akışı mümkün olmaz. Hatta bazen bu kadar tramvatik olaylar yaşamamıza bile gerek kalmaz. Anneniz paranın kirli olduğunu söyleyip, paraya dokunmanızı engelledi mi? Bunun için annenizden azar işittiniz mi? Ya da zengin insanların huzursuz, sağlıksız ve mutsuz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Para elinizin kiri mi? Bu kadar pis ve kirli olan bir şeyi bilinç neden istesin ki? Her gün sosyal medyada bir şekilde “Azıcık aşım, ağrısız başım” ya da “soğan ekmek olsun huzurum yerinde olsun” tarzı paylaşımlar görüyoruz. O zaman soruyorum, paranın huzuru bozduğunu size kim söyledi? Huzur, sağlık ve para aynı anda olamaz mı?

Peki, gelelim bu sorundan kurtulma yöntemlerine;

İlk önce bunu fark etmiş olmanız bile yolu yarılamanıza yardımcı olur. Bilinç dışında tutulan bu bakış açılarını belli yöntemler olmadan değiştirmek biraz zordur. Bunun için ana sorunu fark etmek ve bazı enerji dönüşüm yöntemleri kullanmak gerekebilir. Olumlamalar, oto-telkin yöntemleri, günlük olumlu tekrarlarla ilerlemeye yavaş da olsa başlayabilirsiniz. Son kitabım “Olumlamalar”da yararlanabileceğiniz fazlasıyla bilgi bulunuyor ya da internet üzerinden anonim olarak bulmanız da mümkündür.

 

Neslihan Bilir
Neslihan Bilir
bilgi@neslihanbilir.com
Yorum Yok

Yorum Gönder