Sağlıklı Türk Mutfağı New York’ta Görücüye Çıktı

Türkiye Gastronomisi

Sağlıklı Türk Mutfağı New York’ta Görücüye Çıktı

Sağlıklı Türk Mutfağı New York’ta Görücüye Çıktı

Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), Türkiye Gastronomisi için büyük bir adım atarak, “Türk mutfağının dünyaya sağlıklı ve lezzetli pazarlanması” teması ile New York’ta müthiş bir Gastro-Show etkinliği düzenledi.

Dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan New York’da bir gurur abidesi gibi yükselen Türk Evi’nde, 70 yabancı basın mensubu ve influencer bu önemli etkinlikte görsel ve içerik şöleni ile ağırlandı.

Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği ve Türk Hava Yolları’nın sponsor olduğu  bu nitelikli etkinlikte ülkemizin birçok gastronomi ürünü de yerini aldı. Ayrıca Türk gazetecileri de Türk Mutfağını doğru aktarmak için New York’a kelimenin tam anlamıyla bir çıkartma yaptı.

GTD ve Başkanı Gürkan Boztepe’nin yanısıra TC. Ticaret Bakanlığı, TC. New York Başkonsolosluğu, Türk Hava Yolları ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile, Manhattan’ın artık en ünlü binaları arasına giren Türk Evi’nde 14 Ocak saat 19:00’da gerçekleşen etkinlikte Türk Mutfağı’nın dünyanın en güçlü tüketim pazarına sunulması adına nitelikli bir adım atılmış oldu.

Alanında uzman ve özellikle sağlıklı beslenme konusunda duayen kişilerden biri olan Dr. Ender Saraç’ın moderatörlüğünde, ürünlerin hikayelerinin ingilizce olarak anlatıldığı bu özel gecede misafirlere unutulmayacak Türk yemekleri ikram edildi. Tattıkları lezzetleri çok beğenen misafirlere ayrıca 3 boyutlu Türkiye Gastronomi filmi de izletildi.

UNESCO sürecinde kültürel mirasımız olan Gaziantep Mutfağının tanıtımları ve sunumunu ise bizzat Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Fatma Şahin yaptı. Bu sunum özellikle  basın mensupları tarafından ilgi ile karşılandı.

UNESCO listesinde yer alan Gaziantep GAGEV’in katkı sağladığı özel akşam yemeğinde, eşsiz yöresel tatlar ve Türk mutfağının çeşitli özgün tatlarını sergilendi.

Bu etkinlikle, GTD, Türk yemek kültürünün tanıtılması haricinde Döviz kazandırıcı hizmetler kapsamında Türk ürünlerinin yabancı marketlerde yerini alması için de yoğun çalışmalar başlattı.

Newyork Belediyesi Başkan Danışmanı Sayın Rana Abbasova’nın da katılım gösterdiği bu gecede, GTD Başkanı Boztepe tarafından etkinliğe destek sağlayan TC. Ticaret Bakanlığı, TC. Dış İşleri Bakanlığı, TC. Newyork Başkonsolosluğu, Türk Hava Yolları, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Moderatör Dr.Ender Saraç‘a plaket takdiminde bulunuldu.

 

Talip Bayram
Talip Bayram
talip.bayram@hotmail.com
Yorum Yok

Yorum Gönder