EYWA SEBASTİAN

EYWA SEBASTİAN

San Sebastian, seveninin bağımlısı olduğu sevmeyenin ise tercih etmediği, ortası olmayan bir İspanyol tatlısı. Cheesecake’e oldukça benzer olmasına karşın gerek üzerine dökülen çikolata ile gerekse de mükemmel peynir karışımından oluşan yapısı ile ondan çok daha farklı bir tadım sunan San Sebastian’ın her mevsim tüketilmesi de sevenleri için büyük bir avantaj. Ben sanırım ortada olan nadir insanlardanım. San Sebastianı aramam ama olursa bir tadına bakardım, ta ki Eywa’nın San Sebastianları ile tanışana kadar… Tanıştıktan sonra da zaten Eywa Sebastian’ın hastası oldum, San Sebastian’ın değil 

Suat Bey ve eşi, ailecek farklı bir sektörde çalışırken, Eywa Sebasitan’ı tamamen bir hobi işletmesi olarak Kadıköy Moda’da açmışlar. Bu keyifli hobileri zaman içerisinde büyük bir iş haline gelmiş ve Bodrum Yalıkavak ve Bitez’de açılan şubeleri ile sonuçlanmış. Ben Kadıköy’deki ana ve ilk göz ağrısı olan şubesini ziyaret ettim ama Bodrum şubelerinin de burada aşağı kalır yanları yok.

İşletmenin lezzetleri ve konsepti kadar ismine olan merak da hayranları için şaşkınlık oluşturan cinsten. Eğer Avatar filminin sıkı izleyicilerindenseniz bilirsiniz ki Eywa, Avatar filminde yer alan yaşam ağacının ismi. Bu ağaca filmde insanları birbirine bağlama ve yaşamın huzurlu, insanların ise mutlu olmasını sağlama gibi görevler atfedilmişti. Eywa Sebastian da sizin mutluluğunuzu daim kılacak bir tatlı deneyimi yaşatmaktan hiç de geri kalmıyor. Böylece hem isminin tatlı bir yanı var hem de bu tatlılık gerçekle buluşuyor, çok keyifli değil mi?

Eywa Sebastian, tatlılarını günlük ve taze olarak sizlerin beğenisine sunmaya özen gösteriyor. Sanırım uzun zamandır hiç bu kadar taze bir tatlı deneyimlememiştim. Hiçbir tatlı türünde gluten kullanmayan Eywa, çikolata bazlı tatlıları için de en kaliteli hammaddeyi özenle seçerek lezzetin kalitesinden ödün vermemeyi hedeflemiş durumda. Gerçek çikolata tadını aldığınız zaman katkı maddeli ve kalitesiz çikolataların tadının ne kadar ağır ve sevimsiz olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Üstelik çikolataları hafif olduğu kadar da yoğun. Bu ikisi bir arada nasıl oluyor demeyin, Eywa yapınca tadından yenmez olmuş. Bütün bu bileşenleri ve kalitesi Eywa’ya 2021 yılında En Favori Lezzet Durakları Ödülü’nü de kazandırmış. Ayrıca Google’da, Türkiye ve Avrupa’daki emsalleri içerisinde 4.7 puanı ile bu ödülün sahibi olmanın hakkını verdiği de açıkça görülüyor. Bu yorumlar ve puanlamalar 1000’i aşkın deneyimleyen kişi tarafından yapılıyor.

Fiyat performans değerlendirmesi yapacak olursam kesinlikle bu konuda makul olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda mekân biraz küçük gibi görünse de özellikle yoğun olmayan  saatlerde dinlenmek, bilgisayarını alıp bir köşede çalışmak isteyenler için de uygun bir ortama sahip.

İşletmenin bünyesindeki çalışanlar da bir o kadar naif, bir o kadar kibarlar. İlgili olmalarının yanında hem işletmecilerin hem de çalışanlarının hoş sohbeti, güler yüzü yediğiniz tatlı ile yarışıyor desem abartmış olmam. Suat Bey ve eşinin bu işi aşkla yapması hem mekânın atmosferine yansımış hem de çalışanlarının güler yüzleri bunun birer aynası gibi olmuş. Ben mekânın her niteliğinden ayrı bir keyif aldım. Günün stresinin ardından kahvemi yudumlarken Eywa Sebastian’ın lezzetinin doruklarına ulaşmak bana bir terapi gibi geldi.

Eywa Sebastian’ın ulaşımının kolay olması da bence İstanbul’un günümüz koşullarında önemli bir mesele. Çoğu insan bir yerden başka bir yere keyif almak için gittiği yolda  o kadar yoruluyor ki gittiği mekanın tadını çıkarmakta çok zorlanıyor. Eywa Sebastian, Moda’nın en işlek caddesinde yürüme mesafesinde kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda yer alıyor. Öyle ki iş yeriniz ya da okulunuz bu bölgede ise öğlen tatillerinizi değerlendirmek için başka bir mekânı düşünmenize gerek bile yok. Her fırsatta bir boşluk oluştursam da tekrar bir gidip muhteşem San Sebastian’larının tadına baksam diye düşünmeden duramadığım ender mekânlardan biri haline gelen Eywa’dan sizlere de söz etmesem ayıp ederdim. İlk lezzet rotanız olarak listelerinize ekleyebileceğiniz keşfedilesi bir tatlı dükkânı.

Avatar
Tuğçe Şen
bakmadangezme@gmail.com

Merhaba! Ben Tuğçe.

Yorum Yok

Yorum Gönder