İSTANBUL’UN İNCİSİ KAİ ÇENGELKÖY

KAİ ÇENGELKÖY

İSTANBUL’UN İNCİSİ KAİ ÇENGELKÖY

“İSTANBUL’UN İNCİSİ KAİ ÇENGELKÖY”

Istanbul, Şubat ayının ortasında bir bahar havası yaşatıyordu adeta..

Pırıl pırıl bir Cumartesi sabahına uyanmıştık ve güneşin tüm cömertliği ile boğazın berrak maviliklerinde dans edişiyle yükselen enerjimiz tüm haftanın yorgunluğunu unutturmuştu bile bize..

Nerede miydik.. Tarihi bir yalıda, mis gibi deniz havasını doya doya içimize çekip keyifle sohbet ediyorduk..

Önce size Refi Paşa Yalısı’nın hikayesini anlatmak istiyorum kısaca..

Refi Paşa, 1881’de Istanbul’da doğmuş, İstiklal Savaşı, Sakarya Muharebesi, Büyük Taarruz gibi tarihimizde önemli yerlere sahip savaşlarda cesurca çarpışmış, Atatürk tarafından yarbaylık rütbesi ile onurlandırılmış, 32. Alay’ın komutanlığını yapmış, 1. Dünya Savaşı sırasında Medine’deki tren istasyonunu korumakla görevlendirilmiş, bu görevi esnasında düşman kuvvetlerince esir alınmış ve sonra Osmanlı Ordusu tarafından kurtarılmış önemli bir şahsiyet..

Paşa, 1938 yılında askeri kariyerini sonlandırmış ve bugün ismi ile anılan, boğaza nazır bu yalıda hayatına devam etmiş..

Ve işte aile yadigarı bu tarihi yalı, yıllar sonra “Kai Çengelköy” tarafından halka kazandırılmış..

Evet arkadaşlar.. Bugün boğazın incisi “Kai Çengelköy”deyiz..

KAİ ÇENGELKÖY

Tarihi dokusu, eşsiz manzarası, pastel tonların ve naif detayların hakim olduğu modern ve sıcak iç mekan tasarımı ile Kai ilk andan itibaren kendinizi gerçekten ayrıcalıklı ve özel hissettiriyor..

Dediğim gibi, biz tercihimizi Cumartesi kahvaltısından yana kullandık ama Kai misafirlerine sabah saat 08:00 ile gece saat 01:00 arasında hizmet veriyor ve gecesinin de en az sabahı kadar görülmeye değer olduğuna eminim..

Eveeet, gelelim şimdi Kai’nin mutfağına..

KAİ ÇENGELKÖY

Modern dünya mutfağının yerel lezzetlerle ustaca harmanlandığı oldukça geniş ve etkileyici bir menüye sahip Kai Çengelköy..

Tostlar, sandviçler, atıştırmalıklar, burgerler, çeşit çeşit dürümler, salatalar, makarnalar, pizza ve pideler, beyaz et – kırmızı et – balık spesyalleri.. Ne ararsanız, günün hangi saatinde gelirseniz ve canınız ne çekerse size uygun bir seçenek mutlaka var.. Unutmadan, Kai çocuk misafirlerini de düşünmüş ve eğlenceli çocuk menüleri de eklemiş seçenekler arasına..

Eeeee, her şeyi saydın ama Kai’de kahvaltı ve tatlı yok mu dediğinizi duyar gibiyim.. Olmaz mı.. Hemen başlıyorum anlatmaya..

Sini Kahvaltısı, Pancake Kahvaltısı, Patates Brawas veeeee efsane Kai Çengelköy Yöresel Kahvaltısı sunulan seçenekler arasında.. Evet, tahmin edebileceğiniz gibi bizim tercihimiz yöresel kahvaltı oldu ve gerçekten tadına doyamadık..

Öncelikle adını gerçekten hakkeden bir kahvaltı olduğunu söylemeliyim..

ÇENGELKÖY

Doğu Karadeniz’de bulunan Çamoluk Yaylası’ndan gelen süzme çiçek balı, Afyon’dan gelen sucuk, Ezine’den beyaz peynir, Erzincan’dan tulum peyniri, Tokat çemeni, Hatay yöresel peynir çeşitleri, Gemlik siyah zeytini, Bodrum kırma zeytin, Şebinkarahisar’ın cevizleriyle hazırlanmış acuka.. Yok öyle tamam doyduk demeyin, devam ediyorum… Sokak simidinden tepsi böreğine, organik reçellerden kaymak ve tereyağına, sahanda yumurtadan şişte sosise, patates kızartmasından taze ekmek çeşitlerine, domates, salatalık, köy biberinden ertime peynirlere, tahin ve pekmezden meyveye kadar her şey düşünülmüş.. Ve elbette kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı, çay..

Çay demişken.. Kai yaklaşık 100 çeşit (evet evet,“yüz” çeşit) içecek seçeneğiyle inanılmaz bir fark yaratıyor.. Bitki çayları, sıcak çikolatalar, sahlepler, mikshake’ler, vitamin barlar, alkolsüz kokteyller, yeni nesil ve klasik kahve çeşitleri, türk kahvesi.. Yok yok arkadaşlar..

Ve geldik altın vuruşa.. Evet, tatlılar..

Şefin tavsiyesi “Kai Rüyası”.. Kai Kaymaklı.. Ilık Brownie.. Ve benim vaz geçilmezim “Çilekli Magnolia”..

Bol köpüklü sade bir türk kahvesi, yanında da çilekli magnolia eşliğinde bu eşsiz lezzet yolculuğunu tamamlıyorum arkadaşlar..

istanbul

Atmosferi, manzarası, mutfağı ve güler yüzlü çalışanları ile “Kai Çengelköy” favorilerimiz arasında yerini aldı bile.. Siz de mutlaka kaydedin burayı ama şunu belirtmekte fayda var, özellikle haftasonları için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor..

Unutmadan, yalının üst katında yer alan VIP odalarda iş toplantılarınızı yapabilir ya da sevdiklerinizle özel anlarınızı paylaşabilir ve Kai Çengelköy’ü daha da unutulmaz kılabilirsiniz..

 

Avatar
Tuğçe Şen
bakmadangezme@gmail.com

Merhaba! Ben Tuğçe.

Yorum Yok

Yorum Gönder