THE SARNIÇ

THE SARNIÇ

Sizleri bugün Fatih’in sıkışmış ve kalabalık sokaklarının ardında kalan, buram buram tarih kokan bir mekâna götürüyorum; The Sarnıç! Restoranın ismi, yaklaşık olarak 1500 yılı aşkın bir süredir sapasağlam ayakta kalabilmiş olan bir sarnıcın içerisinde yer almasından geliyor. Fatih’in en ünlü sokaklarından biri olan Soğukçeşme Sokak’ta yer alan The Sarnıç’ın bulunduğu sokak araç trafiğine kapalı. Restorana en yakın konuma aracınızı park edip Arnavut kaldırımlı taş bir sokaktan yürüyerek restorana ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

The Sarnıç yalnızca adı ve bulunduğu konumdan ibaret değil, burası ince düşünülmüş sık dokunmuş bütünlüklü bir konsept sonucu ortaya çıkmış. Konseptin bir parçası olan mutfaklarında da Osmanlı, Bizans ve günümüz Dünya yemeklerine ait her türlü lezzeti bulabilmek mümkün. Menüleri ve seçenekleri o kadar geniş ki baktıkça hepsinden biraz biraz tatma isteği oluşuyor içinizde. Ama mesele menü ile de bitmiyor. Birbirinden lezzetli ve görüntüsüyle bile mest eden kendilerine has kokteylleri de yemeklerinizi şenlendirecek cinsten. Biz, vanilya bazlı kokteylini denedik ve sanıyorum ki denediğim en lezzetli kokteyller arasında zirvede kalacak bu imzalı kokteyl.

Yemeklerini bir çırpıda anlatıp geçemem. Her biri çok lezzetli, bundan da öte sunumları gördüğünüzde büyüleniyorsunuz. Her bir yemeğe özel bir sunum hazırlanmış. Bunun yanında porsiyonlarının da fazlasıyla yeterli olduğunu, fiyat politikalarının ise konsept ve porsiyonlar değerlendirildiği zaman oldukça makul olduğunu da belirtmem gerekir. Mekânın tütün ürünleri kullananlar için tek dezavantajı içeride sigara tüketiminin yasak olması. Kapalı bir atmosfer olması nedeni ile kesinlikle bunun hijyen ve sağlık açısından düşünülmüş bir incelik olduğunu da es geçmeyelim lütfen 

The Sarnıç ile başlayan upuzun cümleler kurmak istiyorum size. Burası yalnızca akşam yemeği yiyip gidebileceğiniz bir alandan ibaret değil çünkü. Aynı zamanda içeride her akşam farklı bir eğlence var. Bizim gittiğimiz akşam Keman ve kanun eşliğinde Türk Musikisi Gecesi düzenlenmişti. Şarkılara eşlik edebildiğimiz canlı müzik konsepti de bizim oldukça ilgimizi çekti. Mekanın sorumlusu sevgili Semih Bey, bu mekanı Dorak Holding ile ortak olarak işletiyor. Mekanın konseptinin, menülerinin ve The Sarnıç isminin yaratıcısı da yine kendisi. Ondan edindiğimiz bilgiler bizi daha da şaşırttı. Burada her akşam farklı konseptlere imza atılıyormuş. Canlı müziğin yanı sıra DJ performansları da yapılıyormuş. Buna ek olarak çeşitli organizasyonlarınız için de tercih edilmeye müsait. Doğum günleri, iş yemekleri, yıl dönümleri ve daha birçok özel gününüz için sizleri misafir etmeye çoktan can atıyorlar. Aynı zamanda mekânda bizimle ilgilenen Murat Bey’e de teşekkürlerimizi borç biliriz. Hem mekân hakkında sorularımızı sabırla cevapladılar hem de keyifli, başarılı bir iş toplantısı gerçekleştirebilmemiz için ellerinden gelenin en iyisini yaptılar.

İstanbul’da özel günleriniz için farklı ve yaratıcı konseptler arıyor fakat bütün araştırmalarınız artık klasikleşen mekânlara çıkıyorsa diye sizleri bu mekânla tanıştırmak istedim. Gerçekten her bir köşesinden sarnıcın tarih kokan anıları çıkıyor gibi hissediyorsunuz. Dekorasyonu ise zamanda yolculuk yaptırıyor sanki. Masa düzenleri de hem herkesin kişisel alanını oluşturabilecekleri mesafede hem de canlı müzik performanslarına eşlik edilebilecek birliktelikte. Bunu ustalıkla nasıl dekore ettiler hala bir soru işareti benim için ama The Sarnıç için tek bir kelime ile duygularımı ifade edecek olsaydım kesinlikle “hayranlık” derdim.

The Sarnıç’ı bir iş toplantısı için keşfedip tercih etmiştik. Mekânın enerjisi o kadar güzel ki hem çok keyifli sohbetler ettik hem de burası bizim adeta şans hanemiz oldu. Sohbetimizin ardından çok güzel projelere imza atarak, büyük bir keyifle oradan ayrıldık. O nedenle The Sarnıç’ın kesinlikle uğur getiren bir atmosferi olduğuna inanıyoruz artık!

Avatar
Tuğçe Şen
bakmadangezme@gmail.com

Merhaba! Ben Tuğçe.

Yorum Yok

Yorum Gönder