Şeytan Sofra Kurmuş Ayvalık’a

Şeytan Sofra Kurmuş Ayvalık’a

Ayvalık, Şeytan Sofrası ve ayak izi ile mitolojik ve parapsikolojik hikayelerin kalbidir.

İsminin aksine bereketli olan bu sofra, her sene yaz kış demeden birçok insanı ağırlar. Bereketini gökyüzüyle yeryüzünün birleşiminden alır ve esen kuvvetli rüzgâra inat gün batımı fotoğrafı çektirenleri, ayak izine bakanları ve burada dilek dileyenleri huzurla kucaklar.

Mitolojik hikayelere göre, üçayaklı şeytanın ayaklarından birinin olduğu söylenen, lav birikintilerinden oluşan bu tepe yukarıdan bakıldığında sofraya benzemektedir. O çok bahsedilen ve insanların görmek için akın akın geldiği ayak izi gerçek mi? Yoksa sönmüş bir volkanın lav birikintisi kalıntısı mı? Ya da içi bozuk para dolu olduğu için kumbara mı bilinmez…

 

Peki, bu sofra neden şeytanındır ve neden seçmiş Ayvalık’ı?

Bölge ile alakalı “rivayete göre” diye başlayan birçok hikaye mevcuttur. Penelope ismini, yunan mitolojinde Odysseus’un sadık ve vefalı eşi olarak bilsek de, Ayvalık’ta o dönemde yaşayan Penelope’nin lakabı şeytanmış. Şeytanca bir plan yapıp, öldürülmekten sofra kurarak kurutulunca da eşsiz güzellikte manzarası olan bu yere ‘ Şeytan Sofrası’ demişler.  

Düşünüyorum da “Bu hikaye bize ne anlatmak istiyor?”… Gerçeklik payı var mı yoksa daha özel ve derin bir şey mi diye…  

Peki, sizce de hikaye bize birey ve toplum ikilemini anlatmıyor mu?

Kilise tarafından kovulmuş, doğruyu yanlışı araştırmadan güdülen bir toplum tarafından da dışlanmış, ötelenmiş Penelope, şeytan olarak gösterilmiş. Peki, Penelope gerçekten bunu kendi istemiş olabilir mi?

Geçmişten bugüne, hem sosyal hem de yaşamsal olarak bilincimiz ve bakış açımız çok değişmişken bile hala aynısını yapmıyor muyuz?

Ben mitolojik hikayelerin günümüzdeki yaşamımıza ışık tuttuğunu düşünüyorum. Çünkü hala topluma kazandırılması ve dönüştürülmesi mümkünken dışladığımız, aramıza almadığımız ve kendi yargılarımızı yükleyip günah keçisi yaptığımız birçok kişi şeytan(Suçlu) olmayı seçiyor.

Sizce bu açıdan bakıldığında hala “Şeytan” sofrası mı?

 

 

 

Avatar
Tuğçe Şen
bakmadangezme@gmail.com

Merhaba! Ben Tuğçe.

Yorum Yok

Yorum Gönder