Eski Foça Gezilecek Yerler – Myosotis Otel

iizmir foça gezilecek yerler

Eski Foça Gezilecek Yerler – Myosotis Otel

Eski Foça Gezilecek Yerler

Eski Foça Gezilecek Yerler ; Benim gezerken en keyif aldığım yerler tarihi yerler olmuştur. Ülkemizde her yerin tarihi bir önemi var elbette, eski Foça da bu yerlerden yalnızca bir tanesi. Foça, ismini burada bulunan eski bir yerleşim yeri olan Phokia’dan alıyor. Bu aslında fokların  ülkesi anlamına geliyormuş. Önceleri, hatta yakın zamana dek Akdeniz foklarının yaşadığı bir bölge olarak bilinmekteymiş.

Myosotis Otel

Eski Foça’yı gezmek için kendimize uzunca bir zaman tanıdık, dolayısıyla da konaklama için gerçekten her ihtiyacımıza yanıt verebilecek, aynı zamanda da bize keyifli bir tatil imkânı sunabilecek bir konaklama mekânı arayışına girdik. Foça merkezine yaklaşık olarak 20 kilometrelik bir mesafede, kalabalıktan uzak bir köy olan Ilıpınar köyünde yer alan Myosotis Otel, bizi beklediğimizden çok daha sıcak ve misafirperver bir tavırla karşıladı.

foça otel

Myosotis Otel, yalnızca doğa içerisindeki muhteşem atmosferiyle bile bizi ilk bakışta fazlasıyla etkilemişti. Odalarından görülen rüzgâr gülü manzarası estetik bir görünüm katarken sabahları sizin keyifli bir şekilde uyanmanızı sağlayan kuş cıvıltıları da eklenince, Foça’da mükemmel bir tatilin kapılarının size açıldığını hissediyorsunuz. Otel, şirin ve sakin bir köyde yer alıyor. Bunun yanı sıra çevresinde birçok tarla ve zeytin ağacı mevcut. Özellikle zeytin ağaçlarının kokusu ve görüntüsü oldukça etkileyici ve farklı bir his yaratıyor insanın içinde.

Myosotis Otel

Myosotis Otel’in ana binasının bünyesinde 6 farklı oda bulunmakta. Bunun yanı sıra tesis içerisinde konumlanan bungalov tipi odalarda konaklama şansınız da var. Biz, çatı katında bulunan geniş odada konaklamayı tercih ettik. Fakat belirtelim ki bungalov evleri de ana tesis binasındaki odalar da yeterli genişlikte ve ferahlıktalar.

Otelin bahçesi de gün içerisinde kaliteli vakit geçirebilmek için uygun alternatifleri sağlıyor. Geniş havuzunun yanı sıra bahçenin farklı noktalarına yerleştirilmiş hamakları, oturma alanları, çardakları ve mangal setleriyle her türlü dinlence ve eğlence ihtiyacınıza karşılık veriyor. Ayrıca otelin kış tatilleri için hazırlanmış ek bir kış restoranı da bulunuyor.

Myosotis Otel

Yaz tatilinizi olabildiğince sakin, herkesten uzak ve doğanın içinde bir mekânda geçirmek istiyorsanız Myosotis gerçekten bunun için biçilmiş bir kaftan. Tamamen izole bir alan olan Myosotis’in çevresi de yüksekçe ağaçlarla çevrili. Yani aslında ormanın içerisinde kalan saklı bir cennet gibi diyebiliriz bu otel için.

Myosotis’e ulaşımı kendi özel araçlarınızla kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Fakat özel aracınız yoksa İzmir şehir otobüsleri ile ya da minibüslerle de ulaşım sağlayabilmeniz mümkün. Aynı şekilde Foça üzerinden de Ilıpınar köy minibüsleriyle otele ulaşabilirsiniz.

Eski Foça Gezilecek Yerler

Eski Foça, birbirinden şahane tarihi ve turistik güzelliklere sahip bir bölge. Burada yer alan her taş, her duvar tarihin tozlu sayfalarından kalkıp gelmişçesine etkileyiciliğini korumaya devam ediyor. Bizim ilk ziyaretimiz, Foça’nın sembolü haline gelmiş olan yel değirmenlerine oldu.

Yel Değirmenleri

foça gezilecek yerler

Yel Değirmenleri, Değirmenli Tepe adı verilen ve antik kent harabelerine yakın bir noktada bulunuyor. Gerçekten fotoğraflarda görülenlerden daha ihtişamlı ve canlı göründüklerini söyleyebilirim. Bu yel değirmenleri şu an aktif olmasa da 19. Yüzyılın ortalarına kadar hem Türkler hem de Rumlar tarafından kullanılmış. Foça’da eski zamanlarda 20’den fazla yel değirmeni olduğu bilinse de şu an günümüze ulaşan en sağlam üç tanesi burada yer alıyor.

Beş Kapılar Kalesi

foça kalesi

Foça Kalesi adıyla da bilinen Beş Kapılar Kalesi, Cenevizliler dönemine kadar herhangi bir onarım görmemiş, 1275 yılında Cenevizlilerin kaleye hâkim olmasıyla restorasyonu sağlanmış olan bir yapı. Beş Kapılar, 1455 yılında Osmanlı toprakları sınırlarına dahil edilen bölgede, tam teşekküllü bir onarım çalışması yapılmış ve şimdiki halini almış. Aslında şimdilerde adı Beş Kapılar olan bölüm, kalenin yalnızca kayıkhane bölümü olarak biliniyor.

1994 yılında son onarımını gören Beş Kapılar, bilimsel kazıların da aktif olarak gerçekleştirildiği bir kale. Kayıkhanenin günümüzde açık hava tiyatrosu olarak işlev görmesi, bize kalırsa tarihi yapıların günümüzde işlevselliğini kaybetmemesi açısından oldukça önemli bir gelişme.

Foça Marina

foça marina

Her gezdiğimiz yerde, hatta belki de yaşadığımız yerde birçok farklı marina görmüşüzdür. Fakat Foça Marina’nın tadının bir başka olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Denizinin kokusundan dalgaların kıyıya vuruşuna dek her şey bambaşka bir hissiyat uyandırıyor içinizde. Burası marinaysa daha önce gördüklerim neydi diye durup kendinize sormanıza neden olan bir marina. Kayıkların özenle estetik durması istenerek oraya yerleştirilmediğine inanmak oldukça güç.

Renk renk, farklı yapıdaki tekneler, kayıklar ahenk içerisinde gelenleri selamlıyor. Denizi de bütün bu güzelliğe eşlik ediyor. Size de sahilinde gezinmesi keyifli, oturup denizi ve kayıkları izlemesi haz verici sakin bir ortam oluşturulmuş oluyor.

Kybele Anıtı

eski foça gezilecek yerler

Kybele, her uygarlık için her çağda önemli tanrıçalardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle Eski Foça’da bulunan Kybele Anıtı da oldukça önemlidir. Kybele Anıtı, açık hava tapınağının içerisinde yer alan bir yapı. Bu tapınakta birbirinden farklı fazlaca Kybele kabartmaları ve anıtlar yer alıyor. Tarihi açıdan önemli bir merkez olmasının yanı sıra estetik olarak da şehre ayrı bir hava kattığı söylenebilir.

Tarihi Evler

Eski Foça Gezilecek Yerler 

Tarihi evler de ülkemizin hemen her şehrini benzersiz hale getiren, benim de gezmekten büyük haz duyduğum mekanlar arasında. Her bölgenin ev yapıları, bulunduğu sokaklar ayrı bir dünyaya açılıyor sanki. Foça tarihi evler de beni bambaşka bir dünyaya sürükleyen  evlerden oluşuyor. Bu evlerin yapımında kullanılan taşlar, yalnızca bu yörede bulunan, buraya has taşlarmış. Oldukça sağlam yapıda olan bu taşların uzun süre deniz yolu aracılığıyla ithalatının gerçekleştiği de söylentiler arasında.

Tarihi evlere bu bölgede çok fazla ilgi var. Yerli yabancı hiç fark etmeksizin bütün ziyaretçiler bu evlerin önünde, arkasında, sağında, solunda birçok fotoğraf çektiriyor. Evlerin her biri ilk günkü kadar sağlam görünmese de harabe bir görüntüye de henüz ulaşmış değil. Bu nedenle uzun bir süre daha Foça’nın temsili olarak kendilerini gösterecek gibi duruyorlar.

Pers Anıtı

pers anıtı

Taş Kule olarak da bilinen Pers Anıtı, Anadolu ve Ege arkeolojisi için önemli yapılardan bir tanesi. Çünkü bu yapı, Perslerin bugüne kadar gelebilmiş en sağlam yapıtları arasında yer alıyormuş. Milattan önce yapılmış bir yapı olmasına rağmen bu kadar sağlam olmasını, eklentisiz taş yapısına bağlıyor olmak gerekir sanırım. İlk bakışta ilginç bir yapıya sahip olduğunu gördüğümüz Pers Anıtı, incelemeye devam ettikçe bizi daha da hayrete düşürüyor. Çünkü, büyük bir kaya kütlesinin oyularak anıt haline getirildiğini, herhangi bir yapı bağlantısının olmadığını görüyor olmak büyüleyici bir özelliği.

Eski Foça, Foça’nın ilçe merkezine verilen genel bir ad. Turistik olarak da önemli merkezlerden olan Eski Foça’nın daha gezip görülecek birçok bölgesi olduğuna eminiz. Fakat bu kadar yeri gezip görmek bile insanda Foça’ya aitmiş gibi bir his bırakıyor. İnsanın içi, burada güzel bir kasabaya yerleşip sonsuza dek burada yaşama isteğiyle doluyor. Ayrıca bizden size son ve oldukça önemli bir tavsiye;

Eski Foça merkezde dondurmasıyla meşhur Nazmi Usta’nın dondurmasından yemeden sakın geri dönmeyin. Gerçek süt ve aroma lezzetini iliklerinize kadar hissettiğiniz dondurmalarının topu yalnızca 7 TL. Otobüs duraklarının karşısındaki Akbank’ın yanında yer alan Nazmi Usta’dan külahta dondurmalarınızı alıp turunuzu serin serin tamamlayabilirsiniz.Eski foça gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik umarım beğenmişsinizdir!

Avatar
Tuğçe Şen
bakmadangezme@gmail.com

Merhaba! Ben Tuğçe.

Yorum Yok

Yorum Gönder