Gökçeada Gezilecek Yerler – Gökçeada Gezi Rehberi

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler – Gökçeada Gezi Rehberi

Gökçeada Gezilecek Yerler – Gökçe Ada Gezi Rehberi

Gökçeada Gezilecek Yerler ; Gökçeada’ya İstanbul’dan özel aracınızla 6, otobüs ile yaklaşık 7-8 saatte varabilirsiniz. Ancak adaya geçen feribot saatlerine ve biletlerinizi online olarak almaya dikkat ederseniz tatil mevsiminde feribot için çok sıra beklememiş olursunuz. Adanın merkezine kadar gelen otobüslerden sonra minibüsler ile ulaşımınızı tamamlayabilirsiniz.

1970 yılına kadar İmroz ismiyle anılan ada,  Kuzey Ege’deki iki Türk adasından biridir. Türkiye’nin en büyük adası olarak da Bozcaada’dan yaklaşık sekiz kat büyüktür. Güneşin en son battığı yer olarak bilinen ada Çanakkale’ye bağlı bir ilçedir. Yerleşim yerleri merkezi dışında 10 köye dağılmış ancak ana karadan uzaklığı dolayısıyla hala insan eli yıpratıcılığından olabildiğince uzak kalmayı başarabilmiştir. Türkiye’deki en temiz denizlerden birine sahip olan ada, hem büyüklüğü hem de gezilmesi gereken yerlerin çokluğu dolayısıyla kendisine en az bir hafta zaman ayırmanızı hak ediyor.

Gelelim adada gezilmesi gereken yerlere; öncelikle adada geçirdiğimiz vaktin kısalığını şimdiden belirteyim. Ancak bu kısıtlı vakitte en önemli yerleri gezerek sizlere fikir vermek istedim.

Gökçeada Gezilecek Yerler

  1. Eski Bademli Köyü

Gökçeada Gezilecek Yerler

Adanın balkonu olarak adlandırılan eski bir Rum köyü, diğer adı ise GLİKİ. Adanın en güzel manzaralı köylerinden biri olan Eski bademli Köyü, adını etraftaki badem ağaçlarından alıyormuş. Buraya geldiğinizde sokaklarındaki tarihi soluyarak dolaşmayı eski köy kahvesine uğramayı ihmal etmeyin. Köy meydanı, her köyde bulunan eski Rum çamaşırhanesi ve asırlık ağaçlarıyla geldiğinize pişman olmayacağınız Eski Bademli, muhteşem manzarası ve tarihiyle sizleri bekliyor.

  1. Zeytinli Köy

Gökçeada Gezilecek Yerler

Zeytinli Köy geçmişte de şimdi de adanın en çok ziyaret edilen, sosyalleşme alanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Köye, Köylerine geri dönen Rumların açtığı kafelerde dibek kahvesi içmek ve sakızlı muhallebi yemek için uğrayan birçok yerli – yabancı turist görmek mümkün. Her bir yeri rengârenk çiçeklerle süslenmiş bu köy gezmekten ve vakit geçirmekten en keyif alabileceğiniz yerlerin başını çekiyor.

Merkeze 3 km uzaklıkta olan bu köy, aynı zamanda dünyadaki 300 milyon Ortodoks Hristiyan’ın ruhani lideri olan 1.Bartholomeos 1940 yılında doğduğu köydür. 1991 yılında Patrik ilan edilen Bartholomeos, senede birkaç kez doğduğu evi ziyarete geliyor.

Ayrıca adanın en eski kilisesi olan Agios Georgios Kilisesi bu köyde bulunuyor.

Tuz Gölü

Gökçeada Gezilecek Yerler

Aydıncık ve Kefaloz plajının ortasında yer alan Tuz Gölü derinliği ortalama 1 m, genişliği 1 km. Göle boşalan bir dere yok, tamamen deniz suyu ve yağmurlarla oluşuyor.

Yazın buharlaşan gölün üstü beyaz tuz tabakasıyla kaplanıyor ve hem gece hem de gündüz güzel fotoğraf karelerine eşlik ediyor. Ada halkının ve kuşların tuz ihtiyacını gideren bu göl birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Son baharda ise flamingolar görmek mümkün…

  1. Kefaloz Koyu

Gökçeada Gezilecek Yerler

Kefaloz koyu ve Aydıncık plajı Gökçeada’nın en ünlü plajlarından biri olma unvanına sahiptir. 1200m uzunluğundaki kum plajda bir çok tesis bulmak mümkün. Plaj dünyada 4 farklı rüzgarı aynı anda alan 2 plajdan biri olması dolayısıyla dünya çapındaki sörfçülerin ziyaret yeridir. Merkeze ise mesafesi 10 km’dir.

  1. Gökçeada Kent Müzesi

Gökçeada Gezilecek Yerler

Müze Gökçeada’daki günlük yaşamı çok zarif bir şekilde gözler önüne seren bir müze. Bir günlüğüne de gitseniz mutlaka ziyaret etmeden geçmeyin. Ada halkının nasıl dayanışma ve elbirliği ile adadaki yaşamı ayakta tutmaya çalıştığını anlayabileceğiniz tarihi bir yer.

Müze 2018 yılında ‘Tarihi Kentler Birliği’ tarafından en iyi kent müzesi seçilmiş. Müzede Rumların ve Türklerin yaşamına ışık tutan birçok değerli eşya ve fotoğraf var. Gökçeada’da yaşayan Türkiye’nin ilk palyaçosunun sahne kostümleri ve eşyalarını da ayrıca görebilirsiniz.

Gökçeada merkezde yer alan müze, adanın eski hamamın restore edilmesi ile ortaya çıkmış. Cumartesi ve Pazar kapalı olan müze, hafta içi 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

  1. Yıldız Koyu

Gökçeada Gezilecek Yerler

Yıldızkoy adanın kuzey kıyılarından denize girilebilecek neredeyse tek koy… Adada hakim rüzgar kuzeyden olduğu için burası genelde esintili. Ancak bizim ziyaret ettiğimiz günlerde şanslıydık çünkü deniz süt limandı. Koyda şezlong ve şemsiye kiralayan bir tesis mevcut ancak ada yerlileri genellikle kayalıklara havlularını sererek güneşlenmeyi ve denize girmeyi daha çok tercih ediyor. Gökçeada Sualtı Milli Parkı içinde yer alan koy, parkın karadan denize girilebilecek tek yeri.  Bu koyda ilginç kaya oluşumları ve tarihi ancak onarılmış bir şapel de görmeniz mümkün.

  1. Tepe Köy

Eski ismi Agridia olan köy, merkeze 11 km. uzaklıkta. Agridia Yunanca’da küçük tarlalar anlamına geliyor. Köy, volkanik Aya Dimitri tepesinin yamacına kurulmuş. Manzarası, tahmin edeceğiniz üzere çok etkileyici.

Kışın her ne kadar diğer tüm köylerde olduğu gibi bu köy de ıssızlaşsa da yazın nüfus bir hayli artıyor. Köy 1950’lerden sonra açılan tavernalar canlandırmaya yetmiş.

Tepeköy her sene 15 Ağustos’da gerçekleşen ünlü Meryem Ana Panayırı’na ev sahipliği yapan köy. Son yıllarda 10 günlük süreye yayılan kutlamalar da Tepeköy’ü adanın gözde yeri haline getirmiş. Meydanda kurulan koca kazanlarda yemekler pişiriliyor, dans ediliyor, şarap içiliyor.

Köyde, 1832 tarihli Evangelismos Teotoku Kilisesi ve eski Rum Mezarlığı gezilebilir. Köyün yakınında Çınaraltı( İspilya) diye anılan bir piknik alanı bulunuyor.  625 senelik anıt niteliğindeki çınar ağacı ve memba suyu akan antik çeşmesi etrafında manzaraya karşı piknik yapabileceğiniz bir alan.

  1. Dere Köy

Gökçeada Gezilecek Yerler

Zamanında 1950 hane ile adanın hatta Türkiye’nin en büyük ve kalabalık köyüymüş.

Merkeze 14 km. uzaklıkta, karşılıklı iki tepenin, Halakasi ve Madrabodus Tepeleri yamacında kurulan köy, ortasından geçen yolla ikiye bölünmektedir.

Günümüzde yaz-kış köyde 140-150 hanede yaşam sürmektedir. Nüfusun yarısını Rumlar yarısını Güneydoğu’dan yerleşen Türkler oluşturmaktadır.

Köyde ibadete açık iki kilise bulunuyor. Köyün girişindeki Hagia Marina Kilisesi ve çarşıdaki Koimesis Tis Theotokos Kilisesi. İkisi de 1800’lü yılların başında inşa edilmiş. Adanın en büyük çamaşırhanesi hala burada ve ziyaret edilebilir.

 

 

Avatar
Tuğçe Şen
bakmadangezme@gmail.com

Merhaba! Ben Tuğçe.

Yorum Yok

Yorum Gönder