GORGONZO

GORGONZO

Bu mekânı pizza delisi olan herkese dehşetle öneriyor ve pizzanın ustasını ayağınıza getiriyorum bu sefer. Kadıköy’de ulaşımı çok kolay olan bir bölgede yer alan Gorgonzo, pizza konusunda kendisini oldukça geliştirmiş hatta bana kalırsa çoktan kendini aşmış bir pizza ustası. İçerisinde birbirinden lezzetli, daha görüntüsüne bile kalbinizi bıraktığınız çeşit çeşit pizzalar var!

Gorgonzo, yılları aşkın dostluklarının gücünü kullanarak, beyaz yakalı kurumsal yaşamlarından istifa edip kendilerine ticari bir hobi olarak pizza dükkânı açan iki arkadaşın eseri. İlk önceleri küçük bir işletme olarak Kadıköy Caferağa’da yaşamını sürdüren bu şirin dükkân zaman içerisinde çok sevilmiş ve bu iki arkadaşın beklemediği kadar çok ilgi görerek yine Kadıköy’de ikinci bir şubenin açılmasıyla taçlanmış. Ee, bir pizza dükkânı neden bu kadar çok rağbet görmüş olabilir ki? Diye soracak olursanız da sizlere bunun cevaplarını uzun uzun anlatabilirim çünkü bu mekân asla sıradan bir pizzacı dükkânı değil, pizzanın cenneti bana kalırsa.

Gorgonzo’ya ismini veren şey aslında İtalyan menşeili Gorgonzola peyniri. Bu peynir İtalya’da tescillenmiş bir tür küflü, mavi damarlı ve tuzlu geleneksel peynir. Gorgonzo, Türkiye topraklarında üretilmeyen hiçbir ürünü kullanmamaya özen gösteriyor ve pizzalarında kaşar peyniri de kullanmıyor. Türkiye’de üretilen mozorella peynirlerinde manda sütü kullanılmıyor olması nedeniyle de Mozorella peynirinin tadına en yakın peynir olan Kaşkaval peynirini kullanıyorlar. Gorgonzo’nun en önemli özelliklerinden bir tanesi de bir pizzanın üzerinde birden farklı lezzetin aynı anda sunulabiliyor olması. Bu, yeni deneyimleyecek kişiler için biraz tatsız gibi görünse de önyargıları kırmak kesinlikle Gorgonzo’nun işi.

Burada bütün pizzalar hamurundan özel soslarına kadar oraya ait mutfakta, ustalar tarafından yapılıyor. Hamuru, görünce “Şükür, sonunda gerçek bir pizza yiyeceğim” diyebileceğiniz İtalyan usulü ince hamur. Hamura da büyük bir özen ve incelikle yaklaşan Gorgonzo, hamurlarında zeytin yağı kullanıyor ve hamuru en az iki gün beklettikten sonra pizza haline getiriyor. Böylece pizzanın lezzeti büyük oranda artarken bir yandan da mide dostu bir halde sizlere sunuluyor. Mide rahatsızlığı olan kişilerin de çok rahat bir şekilde bu pizzayı yiyebilmesine olanak sağlanıyor. Üstelik pizzalar taş fırında pişiriliyor.

Gorgonzo’nun ayrıcalıkları bununla da sınırlı kalmıyor. Klasik lezzet severler için klasik, karışık pizza çeşitleri var tabi ki ama bana kalırsa burada asıl denemeniz gerekenler kendi yaratıcılıklarını konuşturarak ortaya çıkardıkları lezzetler. Deniz börülceli pizza, köz patlıcanlı pizza, şeftalili ve keçi peynirli pizza, kremalı pırasalı pizza, vegan pizza çeşitleri…Her ayrıntıya dikkat eden Gorgonzo, sebzelerin de mevsiminde ve taze olarak kullanımına özen gösteriyor. Bu nedenle de ıspanaklı ve pırasalı pizza türleri yaz mevsiminde pişirilemiyor. Ben deniz börülceli ve köz patlıcanlı pizzayı denedim ve tek kelimeyle MUHTEŞEM bir tat. Hamuru ve özel soslarına zaten diyecek hiçbir lafım yok. Kesinlikle çok özel ve lezzetli pizzalar. Üstelik ben her pizzanın tadına biraz biraz bakmak istiyorum derseniz de ortaya kocaman bir pizza söylemenize gerek yok, çünkü Gorgonzo dilim pizza olarak da servis yapıyor.

Pizzaları şahane olan bu tatlı mı tatlı şirin mi şirin mekânın ayrıca yırt dışı konsepti ile oluşturulduğunu da hemen belirteyim. Ye- kalk mantığı olarak bildiğimiz bu konseptte küçük, şirin masalar, küçük ama boğucu olmayan butik mekânlar yer alıyor. Dolayısıyla Gorgonzo size oturup saatlerce arkadaşlarınızla hoş sohbet edip vakit geçirmeyi vaat etmiyor ama tadı damağınızda kalacak “gerçek” pizzaları tatmanızın garantisini veriyor. Akşam saatlerinde oldukça yoğun olan Gorgonzo, gel – al sipariş sistemi ile bu yoğunluğa karşı da pratik çözümleri olduğunu belirtiyor.

Gorgonzo her damağa, her kesime hitap ediyor. Fiyat, lezzet, performans açısından değerlendirecek olursam kesinlikle zirveye yakın noktalarda bir yerlerde burası benim için. İddia ediyorum ki eğer hayatınızda hiç Gorgonzo’da pizza yemediyseniz emin olun aslında hiç pizza yemediniz! Gerçek bir pizza deneyimi yaşatan ve gerçekten bağımlılık yaratan Gorgonzo’nun keyfini bir kere yaşadıktan sonra başka bir pizza dükkânının önünden geçerken bile ona ihanet etmiş gibi hissedeceksiniz. Yalnızca soslarının özgünlüğü için bile gitmeye değer olan Gorgonzo’ya acil gidiş planı yapmanın tam vakti!

Avatar
Tuğçe Şen
bakmadangezme@gmail.com

Merhaba! Ben Tuğçe.

Yorum Yok

Yorum Gönder