Şanlıurfa Merkez Gezi Rehberi

Şanlıurfa Merkez Gezi Rehberi

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şanlıurfa Merkez Gezilecek Yerler

Urfa… Namıyla Şanlıurfa

Özenle araştırdık, Şanlıurfa’da gezilecek görülecek yerleri. Konaklama yapacağımız otelimizi araştırırken; konumuyla, dekorasyonu ve şıklığıyla Ala han Butik Otel hemen dikkatimizi çekti. Önce, gözümüze hitap eden otelimiz sunduğu sultanlara yaraşır konfor deneyimiyle, lezzetli yemekleriyle, hizmet kalitesi ve güler yüzlü personeliyle gönlümüze de hitap ederek taht kurdu.

Şanlıurfa bir inanç turizm şehri olarak bilinse de, bence içinde büyüsüyle gizem turizmini de barındırmaktadır.

Gözlerimi kapattığımda şehrin ilahi dokusuyla bütünleşen ney sesi ile beraber küçük adımlarım dolaşıyor halen şehrin her bir sokağında.

Karşımda Dambak tepesinde bulunan dimdik Şanlıurfa Kalesi. Dalgalanıyor ey şanlı hilalim göklerde.. Neler yaşandı kim bilir o tepelerde..

Balıklar eşlik ediyor çalan ney ile beraber adımlarıma. Ve daha da ağırlaşıyor Balıklıgöl’ün kenarında.. Bir alev topu patlıyor tepeden ve sonra kudretli bir ses geliyor Cebrail’in sura üflemesi gibi derinden ama bir o kadarda şiddetli ‘’Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol’’ diye emrediyor..

Ateş suya, odunlar balığa dönüşüyor. Bir mucize oluyor.. Cennetten bir köşe oluyor etrafımız güllük gülistanlığa dönüşüyor..

Şanlıurfa’nın simgesi olan Balıklıgöl ( Halil-ür Rahman Gölü ) Eyyübiye ilçesinde yer almaktadır. Dededen toruna anlatılan birçok mucize var Urfa’da.

Ruhunuza seslenmek için Balıklıgöl ve hemen yanında bulunan Rizvaniye Camisini sabahın epey erken saatlerinde ziyaret etmelisiniz. O saatin sakinliğiyle iç sesinizi dinleyebilir huzura kavuşabilirsiniz.

Hemen Balıklıgöl’ün bitişiğinde Aynzeliha Gölünü gördüğünüzde ruhunuz size siz ruhunuza minnettar kalacaksınız.

Aynzeliha Gölü’nün hemen karşısında Hz. İbrahim’in doğduğu mağara ve dergaha ulaştığınızda içinizi garip bir his kaplıyor. Nefesiniz kesiliyor heyecanla ve hemen yanında bulunan Halil-ür Rahman Cami’ye ulaştığınızda bu his bütün bedeninizi sarıyor puşilerin başınızı sardığı gibi.

Ve o hisle kaplı yorulmuş bedeninizi Gümrük Han’da fıstıklı menengiç kahvesi içerek mühürlüyorsunuz. Çölde susuzluğunuzun en zirvesinde verilmiş buz gibi su misali.

Gündüzü ayrı güzel elbet dualı şehrim Urfa’nın. Fakat gecesi de bir başka oluyor Kızılkoyun mağaralarının. 2000 yıllık kaya mezarları.. Şehrin göbeğinde ışıl ışıl pasparlak.. 113 kaya mezarıyla tapınak görünümlü açık hava müzesi .. Geçmişinizle yüzleştiriyor adeta benliğinizi. Bir zaman tünelinde seyahat ediyorsunuz sanki tek ve yalın.

Otelimiz tam da Şanlıurfa’nın kalbinin attığı Balıklıgöl bölgesinde olunca, merkezi tamamen gezmemiz ve bitirmemiz bir saatimizi aldı.

5 dakika yürüme mesafesinde olan Şanlıurfa Müzesi ve hemen yanında yer alan Halepli Bahçe Mozaik Müzesi görülmeye değer. Asur, Babil ve Hitit çağlarına ait kalıntıları da görebileceğiniz Şanlıurfa müzesinde müze kart geçerlidir.

Şanlıurfa’nın taşı toprağı öyle kıymetli ki; kazmayı vursan tarih çıkıyor her yerden..

İşte Mozaik Müzesi’nin de bulunuş hikâyesi tam olarak böyle. Burada da müze kart geçmektedir.

Siz okurken doydunuz mu bilmem.

Ben gezmelere de anlatmalara da doyamadım.

Daha yazacak çok şeyim var ama..

Kıssadan hissemi soracak olursanız

Urfa’yı görmeden ölmeyin derim..

Avatar
Tuğçe Şen
bakmadangezme@gmail.com

Merhaba! Ben Tuğçe.

Yorum Yok

Yorum Gönder