Urfa Sıra Gecesi – Urfa Sıra Gecesi Nereye Gidilir?

urfa sıra gecesi

Urfa Sıra Gecesi – Urfa Sıra Gecesi Nereye Gidilir?

Urfa Sıra Gecesi

Herkese selam bu yazımda sizin için Urfa sıra gecesi için ne bilgi gerekiyorsa hepsini vereceğim canlar.Yazıdan sonra Urfa sıra gecesi mekanları , Urfa sıra gecesi şarkıları , sıra gecesi alkollu mü? Sıra gecesinde ne giyilir? Urfa Sıra Gecesi Nereye Gidilir? Gibi tüm soruların cevaplarına ulaşacaksınız.Hazırsanız başlayalım.

HER ŞEY SIRAYLA: SAZ, SÖZ, ÇİĞKÖFTE 😊

Bugün size Şanlıurfa’nın yalnızca kahramanlıkta değil aynı zamanda eğlencede de oldukça anlı şanlı oluşunu anlatacağım 😊 Urfa’ya gittiğimizde kalacak yer olarak ÂLÂ HAN BUTİK OTEL’den yana kullandık tercihimizi. Konaklama, dinlenme, yeme içme her türlü ihtiyacımızı da burada karşıladık. Şimdiii, sırasıyla gidelim, e malûm konu başlığımız o 😊 Şanlıurfa Sıra Gecesi ve Kalacak Yer Önerisi. Öncelikle sıra gecesi anlayışının nereden geldiğine bir bakalım. Hepimiz duymuşuzdur bunu, bu şehir söz konusu olunca iki el çırpıp ‘’Urfalıyam ezelden, gönlüm geçmez güzelden’’ diye söylenir, yalan mı? Şimdi bunu okurken mırıldandığınıza yemin edebilirim ama ispatlayamam 😊

sıra gecesi

Sıra gecesi nedir?

Sıra Gecesi geleneği; genç veya orta yaşlı ve genelde erkekler gruplar tarafından gerçekleştirilen bir etkinlik. Yaşlarına ve toplum içindeki yerlerine göre her hafta biri sırayla evinde arkadaşlarını misafir ediyor. Adı işte buradan geliyor. Evvelden bu gecelerde kitaplar da okunurmuş, küçük çocuklar bu etkinliğe getirilir ve büyüklerine karşı nasıl davranmaları gerektiği konusunda bir nevi eğitim görürlermiş. Saz, müzik tabii ki o zamanlar da varmış ama son yıllarda artık yalnızca tamamen eğlence üzerine evrilen bir hâle gelmiş. Halk arasında illa eskisi gibi bunu gerçekleştirenler vardır ama turizm manasında otellerin, gecelerin düzenlenmesi gayet hoş olmuş çünkü kadınlar da artık bu etkinliklere katılıyor 😊 Hee unutmadan, müzik söz konusu olduğu için uzun hava okuyan, sesi güzel olan veya bağlama çalmayı öğrenmiş kişiler sıra gecelerinde usta-çırak ilişkisi içinde bir anlamda kendilerini geliştirme fırsatı da bulurlarmış, bu sebeple bu gecelere ‘’Halk Konsertavuarı’’ da denilirmiş 😊

Urfa Sıra Gecesi Nereye Gidilir?

Eveeettt, işin geleneksel boyutunu anlattığıma göre şimdi asıl meseleye gelebilirim. Müzikten, yemeğe, çiğ köfteden, güler yüze her anlamda bizi tatmin eden bu eğlence ÂLÂ HAN BUTİK OTEL’de düzenleniyor. Ustaya saygı manasında hemen her sıra gecesinde yâd edilen rahmetli Kazancı Bedih’in oğlu Kazancı Naci’nin içinde bulunduğu müzik ekibi insanı hem dağıtıyor tabiri caizse hem topluyor 😊 Türküler iç yakıyor çiğ köfte gibi ama hep öyle de olmuyor. Sedirin üstünde alkışlarla bir sağa bir sola sallana sallana kendinizi motive edebileceğiniz anlar da oluyor. Saatler nasıl geçiyor fark etmiyorsunuz bile. Hee bu arada akşam sekizde başlıyor etkinlik canlarım, on bir sularında da bitiyor. Urfa’nın zengin mutfak kültürünün neredeyse her lezzetini tadıyorsunuz, hakiki çiğ köfteye zaten diyecek yok.

Sıra Gecesi Alkollü Mü?

Alkol tüketmek isterseniz böyle bir imkân var, diğer yanda alkol tüketmeden eğlenceye katılanlar da oluyor tabii ki. Hiçbir taşkınlık, rahatsız edici en ufak şey, bunlar aklınıza gelmesin. Otelin düzenli olarak gerçekleştirdiği bu sıra gecesinde bu konuda size sonuna kadar kefilim. Pandemi süreci devam ediyor diye içinizde temizliğe dair de şüphe olmasın, kaldığınız odadan tutun mutfağa kadar hemen her alanda oldukça titiz yaklaşılıyor ekip tarafından.

urfa sıra gecesi

Şunu da söylemeden geçmeyeyim, çiğ köfte yapmak zor iş arkadaşlar biliyorsunuz. Uzun uzun yoğurmak, her malzeme iç içe karışsın diye var gücüyle avuç içi harcı çevirmek bunlar kolay iş değil. Hatırlayın, biri tepsiyi önüne alınca ilk iş onun omzuna ne konur, mendil. Neden? Çünkü hakikaten emek isteyen bir iş. Bu nedenle sıra gecesinde size bu harika lezzeti yaşatmak için çabalayan ustaya bahşiş verebilirsiniz. Ayıp değil, hakkıdır 😊

Urfa Sıra Gecesi Şarkısı

Şanlıurfa Sıra Gecesi’nde söylenen türkülerden birini sizin için seçip buraya bırakıyorum.

URFA SANA KÜSMÜŞ (İbrahim TATLISES)

Neden mi bunu seçtim? Ee daha gelmediniz de ondan 🙂

Sıra Gecesinde Ne Giyilir?

Sanatçılar için konsept zaten belli genelde gömlek ve şalvar giyiyorlar.Fakat ziyaretçiler herhangi bir kıyafet prosedürü yok 🙂 Size kalmış.

Sıra gecesi yazımın sonuna geldik eğer Urfa merkezi daha fazla keşfetmek istiyorsanız Şanlıurfa Merkez Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

 

Avatar
Tuğçe Şen
bakmadangezme@gmail.com

Merhaba! Ben Tuğçe.

Yorum Yok

Yorum Gönder